
ЩО ЇЛИ НА РУСІ НАВЕСНІ
ЩО ЇЛИ НА РУСІ НАВЕСНІ
До нового врожаю ласували кислою (засоленою) капустою, моченими яблуками і ягодами, які були приготовлені ще восени. Бруква зберігалася до середини весни і дозволяла нашим предкам підтримувати себе досить бадьорими до свіжої зелені. Ранньою весною для харчування використовували кропиву. Її ошпарювали, а потім поїдали м'яке листя, що містить повний набір вітамінів. Добували солодкуватий березовий, кленовий і сосновий сік. Заняття по видобутку соку дерев було досить серйозною справою. Є підтвердження, що з кленового соку випарювали вологу і отримували концентрований сироп. Також пили і капустяний розсол.
На початку IX століття навчилися солити м'ясо і сало. Після засолювання вони могли зберігатися досить довго. Солоне м'ясо і сало було основою білкової і жирної їжі в походах. Особливе місце займала рибалка. Ловили за допомогою пасток, сплетених із вербового прута. Пастку закидали у воду і через деякий час в неї запливала риба. Пастку виймали назовні і забирали улов. Риба на столі наших предків була значно частіше ніж м'ясо. Напевно, тоді і стали готувати рибну юшку. Для тривалого зберігання риби було прийнято робити «просол» (засолення в діжках) і «сущь» (в'ялена і дрібна сушена риба).
Перед Масницею, коли отелювалась худоба, на столі у селян з'являлось молоко, сметана, сир, кисляк, масло. Вживали переважно коров'яче молоко, рідше — козяче і овече. Навесні замість свіжої капусти господиня заправляла борщ молодою кропивою або щавлем. Мисливський промисел подавав на стіл ловців птахів (куріпок, гусей, качок, лебедів, рябчиків, перепелів), ведмежатину, зайчатину, м'ясо кабанів, лосів, оленів.
Вживалися в їжу і запашні стебла кмину. Також здавна в пошані на селянському весняному столі був хвощ. Коли підходили до кінця запаси і не вистачало борошна спекти хліб, до залишків борошна додавали різні домішки з висушених і потовчених рослин. Таких домішок тоді було відомо дуже багато: з культурних рослин це найчастіше буряк, висівки; з дикорослих — товчена кора сосни і дуба, жолуді, дика гречка, лобода, папороть і т. д. Збирали також і пагони Чистяка весняного.
↓ что бы заказать для продвижения весной